Lustra w mieszkaniu – jak nie przesadzić z ich ilością?

Lustra w mieszkaniu – jak nie przesadzić z ich ilością?

Trudno dziś sobie wyobrazić jakiekolwiek mieszkanie bez lustra – zawieszone w łazience, korytarzu, salonie czy sypialni pełni niezwykle istotną rolę. Oprócz funkcji praktycznych może także stanowić element dekoracyjny, który powiększa i doświetla dane pomieszczenie.

Jednak nie wolno wieszać ich zbyt dużo, gdyż nadmiar luster w mieszkaniu wywoła odmienny skutek – zamiast uatrakcyjnić pomieszczenie wywoła efekt przeładowania i sztuczności. Zatem jak nie przesadzić z ilością luster? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile luster w mieszkaniu będzie niezbędne i gdzie je zawiesić, aby pełniły swoje role – praktyczne i estetyczne.

Lustra w mieszkaniu

Lustra w mieszkaniu

Miejsca zawieszania luster

Lustro w łazience bądź przedpokoju pełni funkcję przede wszystkim praktyczną – to przy nim wykonuje się codzienną pielęgnację i przymierza ubrania. W tych dwóch pomieszczeniach lustro jest niezbędnym elementem wyposażenia. W wielu mieszkaniach lustro pojawia się w sypialni – zwłaszcza w sytuacji, gdy jest tam umieszczona szafa z ubraniami.

Takie rozwiązanie ułatwia dobieranie garderoby – bez konieczności wychodzenia na korytarz. Lustro w sypialni może znajdować się na drzwiach szafy bądź na ścianie – jednak nie powinno odbijać osoby leżącej w łóżku. W przypadku posiadania oddzielnej garderoby, można zrezygnować z lustra w sypialni – tym bardziej, iż może ono zakłócać spokojny sen.

Sposoby wieszania luster

Lustro zawieszone w innych wnętrzach niż łazienka, przedpokój bądź garderoba może stanowić nie tylko praktyczny, ale także dekoracyjny element wyposażenia. Lustro zamontowane we właściwym miejscu i w odpowiedni sposób może nie tylko optycznie powiększyć wnętrze, ale także skorygować niewłaściwe proporcje pomieszczenia. Jednak nadmiar luster może także zwielokrotnić bałagan i zakłócić harmonię aranżacji.

Zatem jakie lustra na ścianę należy wybrać, aby stało się ozdobą? Przede wszystkim należy powiesić je zgodnie z przeznaczeniem – prostokątne lustro ułożone poziomo nada wnętrzu głębi, a zawieszone pionowo doda pomieszczeniu wysokości.

Błędem jest zawieszanie lustra naprzeciwko kącika wypoczynkowego – przebywająca w tym miejscu osoba może mieć nieprzyjemne wrażenie, iż jest obserwowana. Natomiast umieszczenie lustra na ścianie prostopadłej w stosunku do okna pozwoli zwiększyć ilość światła. Podstawową zasadą umieszczania luster jest podkreślanie aranżacji wnętrz, a nie mnożenie zbędnego wyposażenia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *