Suche powietrze w mieszkaniu a nasze zdrowie

Suche powietrze – jak temu zaradzić?

Suche powietrze to niewątpliwie problem w naszych mieszkaniach szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zaczynamy korzystać z centralnego ogrzewania. Zbyt mała wilgotność jest przyczyną nadmiernego wysychania błon śluzowych nosa i gardła, czyli górnych dróg oddechowych. Szczególnie jest to niekorzystne dla dzieci, ponieważ pojawia się katar, kaszel, co może prowadzić do rozwoju choroby.

Dochodzi także do wysychania skóry, która piecze i swędzi. W jaki sposób zatem poradzić sobie z suchym powietrzem? Oprócz samego nawilżania bardzo ważną rzeczą jest odpowiednia wentylacja w mieszkaniu. Oprócz na przykład kratek wentylacyjnych w kuchni czy łazience, skuteczne okazuje się częste wietrzenie mieszkania. Poza dopływem świeżego powietrza, wpuszczamy do mieszkania powietrze zewnętrzne, które jest bardziej wilgotne, niż to wewnątrz pomieszczenia.

Nawilżacz powietrza

Domowe sposoby nawilżania

Starym, sprawdzonym sposobem, stosowanym już przez nasze babcie i mamy, jest wieszanie na grzejnikach wilgotnych ręczników, które schnąc, uwalniają wilgoć. Dodatkowo, w przypadku choroby można je delikatnie skropić olejkiem eukaliptusowym, który udrażniając drogi oddechowe, znacznie ułatwia oddychanie. Można jeszcze na parapecie ustawić miseczkę lub garnek z wodą.

Jeśli ktoś stawia na estetykę, to świetne do tego będzie zaopatrzenie się w pojemniki na wodę do zawieszenia na grzejnikach, różnorodność kształtów i kolorystyka daje nam możliwość dopasowania ich do wyglądu naszego wnętrza. Co jeszcze jest dobre na nawilżenie powietrza?

Urządzenie do nawilżania powietrza

Jak w precyzyjny sposób nawilżyć powietrze w pokoju? Na przykład w pokoju dziecka. Na bardziej wymagających klientów czekają elektroniczne nawilżacze powietrza.

Są to urządzenia, które za pomocą ultradżwięków lub pary, w optymalny sposób nawilżą pomieszczenie. Jeśli mamy dzieci, najodpowiedniejsze będą parowe, które rozpylają delikatną mgiełkę. Nawilżacze to koszt rzędu kilkuset złotych.

Należy pamiętać, że nie wolno przesadzić z nawilżaniem powietrza, ponieważ może to prowadzić do rozwoju pleśni, grzybów i roztoczy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *