Garderoba do przedpokoju – czym kierować się przy jej wyborze?

Garderoba do przedpokoju to oczywiste rozwiązanie dla domów o dużej powierzchni. Z kolei w mniejszych mieszkaniach dość trudno jest zorganizować tego typu przestrzeń. Często są to bowiem pomieszczenia niepraktyczne, które zajmują zbyt dużo miejsca.  Dlatego też planując garderobę w przedpokoju należy bardzo uważnie przeanalizować plan mieszkania i metraż pomieszczeń.

garderoba w przedpokoju

POWIERZCHNIA GARDEROBY

Garderoba powinna być na tyle duża, by zmieściły się w niej wszystkie potrzebne ubrania, ponadto musi być tu również miejsce na ich wygodne i sprawne wkładanie i zdejmowanie. Szerokość pomieszczenia powinna uwzględniać to, żeby ubrania się nie gniotły. Powierzchnia takiego pomieszczenia powinna być optymalna – nowoczesna garderoba do przedpokoju powinna mieć tyle przestrzeni, by nie blokowało to np. otwierania drzwi oraz by można było swobodnie korzystać z wszelkich półek. Wysokość takiego pomieszczenia również powinna uwzględniać pewne zasady – w wyższych partiach umieszcza się wszelkie rzeczy używane sezonowo, które są używane okazjonalnie. Na niższych z kolei gromadzone są rzeczy, które używa się na co dzień. Wysokość garderoby w przedpokoju powinna ułatwiać z niej korzystanie. Nie może być niska na tyle, by wciąż trzeba było uważać na głowę, ale też nie na tyle wysoka, by ciężko było sięgnąć po niektóre przedmioty.

GARDEROBA I JEJ WYPOSAŻENIE

W nowoczesnej garderobie do przedpokoju nie ma potrzeby wykonywania jakichś szczególnie drogich mebli na zamówienie. Meble do przedpokoju powinny być jak najbardziej funkcjonalne. To zazwyczaj za małe pomieszczenie, by gromadzić tam dużą ilość różnego typu sprzętów. Na pewno przydaje się szafka na buty oraz krzesełko tuż obok, by swobodnie wkładać i zdejmować obuwie. Świetnym pomysłem są również garderoby do przedpokoju z lustrem. Lustra są zawsze przydatne przed wyjściem, by ostatecznie sprawdzić jak się wygląda. Odpowiednio dobrane mogą być prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Do garderoby warto dobrać również komplet drążków i szuflad. Ściany zaś pomalować farbą odporną na zmywanie, co zapewni łatwość utrzymania całego wnętrza w czystości.

KILKA PORAD NA ZAKOŃCZENIE

Wszelkie zasady związane z organizacją garderoby należy ustalić na etapie projektowania domu i dobrać je do metrażu i wielkości mieszkania. Należy pamiętać, że miejsce w którym przechowuje się ubrania było odpowiednio wentylowane i suche. Świetnym pomysłem na składowanie rzeczy rzadziej używanych są skosy dachu, schody czy inne zakątki. Garderobę należy koniecznie organizować na zasadzie wygody dostępu i tak, by wszelkie przedmioty były łatwe do znalezienia. Ponadto sprzęty trzeba magazynować w sposób bezpieczny, półki na rzeczy cięższe powinny być mocne i ulokowane do dole regałów, tak by nie stanowiły zagrożenia, szczególnie dzieciom. Oprócz tego trzeba pamiętać, że funkcje niektórych pomieszczeń, które służą do przechowywania mogą być łączone, na przykład w większej garderobie można przeznaczyć specjalne miejsce na żelazko i deskę do prasowania czy tego typu przedmioty.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *