Jaki wybrać i kupić klimatyzator?

Domowa klimatyzacja cieszy się coraz większym uznaniem. Jeszcze wcale nie tak dawno temu kojarzona ona była z luksusem przeznaczonym jedynie dla osób majętnych. Obecnie można ją spotkać w biurach, sklepach czy nawet w domach jednorodzinnych. Dużą popularnością cieszą się klimatyzatory przenośne i split, które są nieocenione podczas lejącego się z nieba żaru. Z całą więc pewnością warto wyposażyć się w takie urządzenie na lato. Bogactwo asortymentu w sklepach sprawia, że mamy szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup klimatyzatora. Jaka będzie więc wydajna klimatyzacja do domu?

Jaki wybrać i kupić klimatyzator?Jakiej mocy domowa klimatyzacja będzie właściwa?

Obecnie dostępne są na rynku zarówno klimatyzatory stałe, jak i przenośne. Stałe dzielą się jeszcze na modele jednoczęściowe lub dwuczęściowe, czyli splitowe. Nie brakuje także bardziej zaawansowanych technologii, czyli systemów składających się z wielu jednostek, tworzących klimatyzacje multisplit. Dzięki tej ostatniej opcji można zadbać o utrzymanie przyjemnej temperatury w wielu pomieszczeniach. Co ciekawe, klimatyzatory nie tylko chłodzą powietrze, ale mogą również je ogrzać. Jeśli zależy nam na takiej funkcji, to należy zainwestować w modele wyposażone w elektryczną nagrzewnicę.

Bardzo ważne jest podczas wybierania klimatyzatora to, aby zwrócić uwagę na moc urządzenia. Jako, że klimatyzacja służyć ma głównie do schładzania powietrza, należy przyjrzeć się mocy chłodniczej. Przyjmuje się, że moc wydajność chłodnicza powinna wynosić 1/10 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni. Tak więc jeśli chcemy używać klimatyzatora w pomieszczeniu o powierzchni dwudziestu metrów kw., potrzebować będziemy urządzenia o mocy 4 kW.

Wydajna klimatyzacja do domu – klimatyzator przenośny czy split?

Wiele osób stawia na mobilne rozwiązania, czyli na przenośne klimatyzatory, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku schładzania pomieszczenia, w którym akurat się znajdujemy. Można bowiem takie urządzenia przenosić w dowolne miejsce. W przypadku stacjonarnych modeli nie ma już takiej możliwości, gdyż montowane są one na stałe do sufitu lub ściany. Oba te rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. W przypadku klimatyzatorów przenośnych nie możemy liczyć na zbyt dużą wydajność, dlatego też niekoniecznie poradzą sobie ze schłodzeniem całego pomieszczenia. Ponadto są hałaśliwe. Jest jeszcze jedna wada tych urządzeń, a mianowicie konieczność odprowadzania wydmuchiwanego powietrza przez rurę, której wylot musi znajdować się poza chłodzonym pomieszczeniem, czyli za oknem. Znacznie cichsze są klimatyzatory typu split, gdyż ich praca odbywa się poza pomieszczeniem

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *