Dlaczego na ocieplenie dachu warto wybrać wełnę mineralną?

Dach jest wrażliwym punktem konstrukcji całego mieszkania. Gdy jego izolacja jest wykonana nieprawidłowo, staje się on miejscem, przez które ucieka całe ciepło z wnętrza. Do jego ocieplenia wykorzystuje się wiele materiałów. Jednak niezmiennie od wielu lat najbardziej popularna spośród nich jest wełna mineralna.

Płyty z wełny mineralnej – dlaczego są najczęściej wybierane do ocieplenia dachu?

Nieprawidłowo wykonana izolacja dachu może powodować duże straty dla lokatorów. Nie tylko pod względem ciepła, ale również finansów. W końcu ogrzewanie kosztuje. I to nie mało. Odpowiednia izolacja dachu jest niezwykle potrzebna, a staje się wręcz niezbędna, gdy chcemy zaadaptować poddasze do celów mieszkalnych. Mimo, że możliwości na ocieplenie dachu jest wiele – pianka PUR, twarde płyty z pianki, styropian – to właśnie płyty z wełny mineralnej są rozwiązaniem najchętniej wybieranym. Dlaczego tak jest? Z kilku powodów.

Płyty z wełny mineralnej

Po pierwsze wełna jest najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem pod względem ceny. Spośród wymienionych wcześniej metod izolacji, jej jakość w stosunku do ceny rynkowej jest najkorzystniejsza. Co więcej, wełna jest materiałem, który jest najbardziej popularny również wśród samych ekip budowlanych. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie one często wskazują inwestorom ocieplenie w postaci wełny.

Właściwości wełny mineralnej również nie są tutaj bez znaczenia. Przewodność ciepła wełny wynosi j λ – ok. 0,031–0,045 W/(m·K), co jest bardzo dobrym rezultatem. Materiał ociepleniowy wyróżnia się także wysoką paroprzepuszczalnością i własnościami umożliwiającymi mu tłumienia dźwięków z otoczenia. Wełna mineralna jest wybierana również ze względu na bezpieczeństwo. Jest niepalna i odporna na działanie wysokiej temperatury.

Łatwa w montażu i zapewniająca dobrą wentylację

Ze względu na wysoką paroprzepuszczalność wybór wełny mineralnej na ocieplenie pozwoli nam uniknąć wielu problemów związanych z nieprawidłową wentylacją. Przy zachowaniu zasad odpowiedniego montażu unikniemy rozwoju grzybów i pleśni, co ostatecznie przełoży się również na zdrowie wszystkich mieszkańców domu.

Ważnym czynnikiem, dla którego wełna tak chętnie wybierana jest przez wielu inwestorów, jest również łatwość jej montażu. To materiał elastyczny, co sprawia, że jego dopasowanie do różnych powierzchni jest szybkie i proste. Wełna doskonale wypełni wszystkie wnęki, dzięki czemu unikniemy pojawiania się mostków termicznych. Można ją ułożyć również na wcisk. Będzie trzymać się w odpowiednim miejscu nawet bez konieczności zainstalowania dodatkowego montowania.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *