Blachodachówka czy dachówka ceramiczna?

Co wybrać dachówkę ceramiczną czy blachodachówkę? W tym przypadku nie warto kierować się jedynie względami estetycznymi. Na co warto zatem zwrócić uwagę, wybierając pokrycie dachowe?

Czym cechują się blachodachówki?

Blachodachówki nie nasiąkają wodą, a więc nie zmieniają swojego ciężaru po opadach atmosferycznych. Poza tym są wytrzymałe, odporne na korozję i zarysowania. Wynika to z faktu, że ich wierzchnią warstwę na ogół zabezpiecza się powłoką wykonaną z tworzywa sztucznego – plastizolu czy poliestru. Niekiedy, aby ochronić blachę przed niekorzystnym działaniem skraplającej się pary, maluje się także jej spodnią część. W sprzedaży dostępne są też blachodachówki z posypką, które na pierwszy rzut oka przypominają blachówkę bitumiczną czy ceramiczną. Są one jednak dość drogie. Posypka pokryta jest żywicą akrylową z dodatkiem preparatów grzybobójczych. Za jej sprawą blacha zyskuje połysk. Jest też odporna na mchy i porosty.

Blacha to materiał, który pod wpływem wysokiej temperatury zwiększa swoje wymiary. Dlatego tak duże znaczenie ma montaż pokrycia dachowego. Od tego, a także od sposobu transportu zależy jakość i trwałość całego pokrycia. W przypadku blachodachówek okres gwarancji wynosi średnio 10-12 lat. Eksperci szacują jednak ich trwałość nawet na 70 lat.

blachodachówki

Charakterystyka dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne są produktem twardym i bardzo wytrzymałym. Dachówki nie gną się i nie łamią pod wpływem ciężaru leżącego śniegu. Najsłabsze są tzw. karpiówki, a więc najcieńsze dachówki. Dachówki cechują się jednak kruchością, co ma duże znaczenie podczas ich montażu czy transportu. Wprawdzie chłoną wodę, ale nie wpływa to znacząco na ich szczelność.
Nieco bardziej nasiąkają wodą dachówki z powierzchnią naturalną, które nie są wykończone żadną warstwą. Każda dodatkowa warstwa stanowi bowiem ochronę przed czynnikami pogodowymi różnego rodzaju. Powłoki zmniejszają również nasiąkliwość dachówek, a zwiększają ich mrozoodporność. W związku z tym rośnie ich jakość.

Trwałość dachówek ceramicznych eksperci szacują nawet na 100 lat. Potwierdzają to zresztą liczne dachy zabytkowych domów, które są pokryte dachówką ceramiczną. Czasami było wprawdzie konieczne wymienienie niektórych elementów, ale służą one do dnia dzisiejszego. Producenci udzielają na dachówki ceramiczne nawet 50 lat gwarancji, co same w sobie świadczy o ich wysokiej trwałości. Warto pamiętać, że w tym przypadku gwarancja nie jest obwarowana żadnymi, trudnymi do spełnienia warunkami np. sposobem transportowania.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *