granulacja

Jakie biurko dla ucznia i studenta?

Początek roku szkolnego już za nami i zapewne każdy rodzic mógł zorientować się już we wszelkich niedociągnięciach mogących przeszkodzić jego dziecku we właściwej nauce i odrabianiu pracy domowej. Jednym z problemów uwidaczniających się często na tym etapie jest źle dobrane lub ustawione biurko, niedostosowane do wzrostu oraz potrzeb dziecka.

Nie tylko książki i zeszyty

Przygotowując się do nowego roku szkolnego tak mocno skupiamy się na tzw. wyprawce, że zapominamy, iż dziecko do nauki potrzebuje nie tylko podręczników i przyborów szkolnych, ale również odpowiednio przygotowanego miejsca. Centralny punkt tego miejsca nieodmiennie stanowi właściwie dobrane biurko. Czym jednak jest ten właściwy dobór?

Biurka dla uczniów i studentów

Biurka dla wszystkich uczniów, bez względu na wiek i rodzaj szkoły, do której uczęszczają, dobieramy według dwóch podstawowych kryteriów. Pierwszym jest wzrost, czy też może raczej ogólne warunki fizyczne. A dlaczego ogólne? Każdy z nas jest inny i inna też jest jego budowa ciała. Oprócz wzrostu, przy doborze biurka należy więc zwrócić szczególną uwagę na zasięg ramion oraz szerokość barków.

Biurka

Biurka

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, musimy dobrać biurka, które będą odpowiednio wysokie (wysokość blatu nad poziomem podłoża), długie (długość blatu oraz ewentualny rozstaw nóg, na których się wspiera) i szerokie (tzw. głębokość blatu determinująca powierzchnię roboczą biurka). Niemal każdy internetowy sklep z meblami posiada na tyle bogatą ofertę biurek, że znalezienie odpowiedniego mebla nie powinno nastręczać najmniejszych problemów. Musimy jedynie pamiętać, że wzorcowe wymiary biurka dla pierwszoklasisty to 60-75 cm długości i 55 cm szerokości blatu, a dla dorastającego nastolatka i osoby dorosłej to 180 cm długości i 80 cm szerokości. Rozwiązaniem idealnym jest jednak zakup biurka dającego możliwość regulacji nie tylko długości i szerokości blatu, ale również jego wysokości. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie mebla dokładnie do indywidualnych i szybko zmieniających się potrzeb dorastającego dziecka.

Zastosowanie i przeznaczenie mebla

Drugim bardzo ważnym kryterium doboru biurka dla ucznia lub studenta jest dostosowanie do określonego rodzaju czynności oraz charakteru wykonywanej przy nim pracy. Dawne poradniki, które do dziś powielane są w internecie, dotyczą biurek z czasów sprzed rewolucji naukowo-technicznej wprowadzającej do każdego niemal domu komputer wraz ze stałym dostępem do sieci. Kupując biurko musimy obecnie brać pod uwagę potrzebę pomieszczenia na nim nie tylko książek i zeszytów, ale i komputera, być może i tabletu. Pomocna w tym wszystkim będzie odpowiednia liczba szuflad oraz półek. Bardzo ważne jest również to, by konstrukcja biurka umożliwiała łatwe i bezpieczne poprowadzenie kabli zasilających wspomniany sprzęt.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *