zaworyzwrotne.pl

Funkcje i awarie zaworów zwrotnych

Nikt, kto profesjonalnie zajmuje się instalacjami gazowymi lub wodnymi, nie bagatelizuje znaczenia zaworów. Odgrywają one kluczowe role zarówno, jeśli chodzi o wydajne działanie instalacji, jak i o ich bezawaryjność. Wśród wielu rodzajów stosowanych dziś zaworów warto wymienić m.in. zawory zwrotne.

Zadania zaworów zwrotnych

Za pomocą zaworów zwrotnych łączy się przewody instalacyjne, umożliwiając w ten sposób przepływ czynnika roboczego. Niemniej jednak w tym celu wykorzystać można byłoby również wiele innych zaworów. Modele zwrotne jednak wyróżniają się tym, iż zapobiegają cofaniu się czynnika roboczego. Najpowszechniej stosowane modele zaworów tego tyłu działają samoistnie. Oznacza to, że zawór otwiera przepływ w pożądanym kierunku, jednocześnie blokując go w kierunku przeciwnym. Dzięki temu zachowana zostaje prawidłowa praca instalacji i nie dochodzi do cofania czynnika roboczego.

zaworyzwrotne.pl

Awaria zaworu zwrotnego

Jeżeli pojawi się uszkodzenie zaworu zwrotnego, może dojść do całkowitego zaburzenia pracy instalacji. Najgorszym możliwym scenariuszem jest cofanie się czynnika roboczego, co nie tylko uniemożliwia jego wykorzystanie, ale również stanowi poważne niebezpieczeństwo. W mniej skrajnych sytuacjach spada ciśnienie w instalacji, co nie jest tak groźne dla bezpieczeństwa, jednak znacząco utrudnia korzystanie z czynnika roboczego. Oczywiście awaria może mieć różne oblicza. W zależności od tego, który element ulegnie uszkodzeniu oraz jak jest ono duże zależy, w jakim stopniu instalacja jest unieruchomiona oraz czy awaria stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

Ażeby uniknąć uszkodzeń, należy wybierać zawory zaworyzwrotne.pl najwyższej jakości. Rzecz w tym, aby były to elementy wykonane z odpowiednich materiałów. Zawory zwrotne przeważnie wykonuje się w największej części z mosiądzu. Dlaczego akurat ten materiał? Decydująca wydaje się jego odporność na korozję. Nawet pod wpływem dużej wilgoci mosiądz nie rdzewieje. Niemniej jednak w konstrukcji zaworów zwrotnych wykorzystuje się również elementy stalowe, które wymagają wcześniejszego ocynkowania, właśnie w celu uodpornienia elementu na korozję. W celu uniknięcia awarii niezwykle istotne jest również właściwe dobranie zaworów do instalacji. Nie chodzi tu jedynie o dopasowanie wielkości i kształtu, co wydaje się dosyć oczywiste, ale również o dostosowanie elementu pod względem parametrów. Kwestią kluczową jest określenie maksymalnego ciśnienia, jakie pojawia się w danej instalacji oraz skrajnych wartości temperatur tam obecnych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *