Zakończenie sezonu grzewczego

Zakończenie sezonu grzewczego – o co warto się wtedy zatroszczyć?

Wiosna śmiało rozgościła się w naszym kraju. Wkrótce na dobre skończy się sezon grzewczy, a firmy i gospodarstwa domowe nie będą ponosić kosztów związanych z paliwem. O co warto zatroszczyć się w tym czasie?

Przegląd kotła po sezonie grzewczym

Po zakończeniu sezonu grzewczego wskazane jest dokonanie przeglądu kotła. To bardzo istotne, szczególnie z punktu widzenia właścicieli pieców korzystających z paliwa stałego, ale nie tylko. Niesprawny kocioł może stwarzać zagrożenie, a brak regularnych przeglądów przyczynić się do awarii. Konserwacja pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek jesienią, gdy temperatury znów się obniżą i rozpocznie się kolejny sezon. Ponadto, zabrudzony kocioł staje się mniej efektywny, więc koszty ogrzewania automatycznie rosną. Urządzenie należy zabezpieczyć przed wilgocią i korozją. Wskazane jest oczyszczenie wentylatora i pozbycie się resztek paliwa. Warto poszukać także źródeł potencjalnych awarii.

Konserwacja grzejników

Przegląd i ewentualna konserwacja należą się również grzejnikom. Na nich osadza się kurz, który zmniejsza efektywność ogrzewania, a po podgrzaniu wydziela nieprzyjemny zapach. Grzejniki starszego typu mogą wymagać stosownego zabezpieczenia przed korozją i malowania.

Przegląd komina

Kolejnym elementem systemu grzewczego, który wymaga regularnych przeglądów, jest komin. Wewnątrz może zbierać się sadza, a fugi kominowe nierzadko ulegają przepaleniu. Wszelkie nieszczelności mogą w sezonie grzewczym doprowadzić do zanieczyszczenia pomieszczeń. Lepiej „dmuchać na zimne” i przeprowadzić przegląd oraz konserwację komina, gdy jest on akurat nieużywany.

Sposób na niższe rachunki w kolejnym sezonie: zmiana sprzedawcy gazu

Zakończenie sezonu grzewczego to także dobra okazja, by zastanowić się nad optymalizacją kosztów ogrzewania w następnym sezonie i kolejnych latach. Sposobów na znalezienie oszczędności jest wiele, a jednym z wygodniejszych i niekiedy bardzo opłacalnych jest zmiana sprzedawcy gazu dla firm, o czym więcej można przeczytać na stronie https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/. Proces jest bezpłatny, a nowy sprzedawca załatwia w imieniu klienta wszelkie formalności. To najlepszy wybór, ponieważ zlecenie przedsięwzięcia specjalistom nie grozi przerwą w dostawie gazu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *