Jak łączyć kolory we wnętrzach?

Łączenie barw daje nam szerokie możliwości, możemy eksperymentować i bawić się kolorami. Tak naprawdę dobór kolorów zależy od naszej inwencji i gustu, ważne, abyśmy w naszych wnętrzach czuli się komfortowo.

Warto pamiętać, że wpływ kolorów na nasze samopoczucie jest większy, niż byśmy się tego spodziewali. Na przykład niebieski – uspokaja, a czerwień – działa pobudzająco. Jak zatem łączyć kolory we wnętrzach? Jakich zasad należy się trzymać, aby osiągnąć zamierzony efekt?

Kolory wnętrz

Kolory wnętrz

Łączenie kolorów

Znajomość podstawowych zasad ich łączenia ułatwi osiągnięcie ciekawych efektów. Umiejętne zestawienia sprawią, że dany kolor będzie wyglądał bardziej interesująco. Okazuje się, że najbardziej pomocne przy doborze kolorów jest tak zwane koło barw, w którym kolory zestawione są zgodnie z widmem tęczy.

Posługując się nim można odpowiednio dobrać barwy, unikając popełnienia błędów. Sąsiadujące ze sobą barwy harmonizują ze sobą, a te po przeciwnych stronach tęczy to kolory dopełniające. Ważną wskazówką jest to, że nie występujące w palecie biel, szarość i czerń pasują w zestawieniu ze wszystkimi kolorami i bardzo chętnie są wykorzystywane przez projektantów wnętrz.

Kilka kolorów w jednym wnętrzu? Czy to może się udać? Ależ oczywiście, należy tylko pamiętać, że łączenie kolorów o różnych temperaturach jest bardzo trudne. Kolory nabierają odcieni w zależności od sąsiadującej barwy. Jasne – przybierają odcień ciemniejszego, a tego samego koloru, ale o różnej tonacji – neutralizują się wzajemnie, a kontrastowe – wzmacniają.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *