Jak bezpiecznie urządzić pokój dla niemowlaka?

Jak bezpiecznie urządzić pokój dla niemowlaka?

Urządzanie przestrzeni dla niemowlaka nie jest zadaniem prostym i wymaga pewnych planów i przygotowań. Miejsce, w którym dziecko będzie spędzało najwięcej czasu powinno być przytulne, bezpieczne, wygodne i zadbane. Powinno być komfortowe zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Czas przed narodzinami dziecka to okres intensywnych przygotowań i to właśnie wtedy powinny zapaść decyzje, jak bezpiecznie urządzić pokój dla niemowlaka.

Pokój dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka

Remont – odpowiednio wcześniej

Odświeżenie pomieszczenia dla najmłodszego członka rodziny powinno rozpocząć się przed jego narodzinami – aby dziecko nie było narażone na zapach farb bądź lakierowanych podłóg. Najlepiej wybierać produkty polecane alergikom, z jak najmniejszą ilością substancji toksycznych. Na tym etapie należy też zadecydować o kolorystyce – najlepiej zdecydować się na jasne, neutralne barwy oraz kolorowe naklejki, które w każdej chwili będzie można wymienić.

Meble do pokoju niemowlaka

Strategiczny mebel w pokoju niemowlaka – czyli łóżeczko – powinno znajdować się w miejscu, gdzie panuje spokój i cisza, nie ma przeciągów i nie jest zbyt gorąco. Przy łóżeczku warto umieścić lampkę nocną, która zapewni lekkie i rozproszone światło. Kolejnym niezbędnym sprzętem jest przewijak, który powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie łóżeczka.

Obok należy postawić pojemnik na zużyte pieluszki oraz szafkę, na której warto umieścić akcesoria potrzebne podczas przewijania. W pokoju niemowlęcym przydatna będzie także szafa lub komoda – przeznaczona na ubranka, pieluszki oraz inne niemowlęce przybory. Ciekawym i bardzo wygodnym wyposażeniem pokoju może być fotel przeznaczony do karmienia bądź usypiania malucha.

Bezpieczeństwo i komfort

Bezpieczne projektowanie pokoju dziecka należy rozpocząć od odpowiednich mebli. Bezpieczne mebelki dla niemowlaka powinny być przymocowane do ściany – co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dziecko zaczyna raczkować i poznawać świat.

Podłoga powinna być łatwa do zmywania – najlepiej sprawdzą się panele bądź odpowiednio zabezpieczone drewno. Lepiej nie kupować dywanu i wykładziny, gdyż są one siedliskiem kurzu i bakterii. Jednak w przypadku położenia dywanu na podłogę, należy zadbać o odpowiednie mocowania, które będą zabezpieczać wykładzinę przed przesuwaniem i zadzieraniem brzegów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *