Jaki wybrać żyrandol?

Jaki wybrać żyrandol?

Żyrandol w pokoju to nie tylko podstawowe źródło światła – to także element dekoracyjny, który w aranżacji pomieszczenia stanowi przysłowiową „kropkę nad i”. Jest to ten element wyposażenia, który dopełnia każde wnętrze – podkreśla styl i czyni pomieszczenie wyjątkowym.

Ilość oferowanych na rynku żyrandoli sprawia, iż ich wybór jest niemal nieograniczony. Dostępne rodzaje żyrandolu są tak zróżnicowane, iż każdy może wybrać coś dla siebie – w zależności od indywidualnych upodobań, charakteru pomieszczenia oraz określenia, z jakiego materiału ma być wykonany.

Żyrandol

Żyrandol

Zasady doboru żyrandoli

Żyrandol – tak jak każdy element wyposażenia wnętrza – musi być odpowiednio dobrany. Zasady, którymi należy kierować się w wyborze żyrandola to:
szerokość, która powinna być proporcjonalnie dostosowana do wymiarów pomieszczenia,
– wysokość, w przypadku której zasada jest prosta: im wyższy sufit, tym wysokość żyrandola może być większa,
– styl pomieszczenia, który określa rodzaj oświetlenia (żyrandol powinien być dobierany do charakteru danego wnętrza).

Kwestią równie istotną jest określenie, z jakiego materiału wybrać żyrandol – szklany, papierowy czy może wykonany z tkaniny. Także tutaj warto kierować się ogólnym stylem pokoju i dostosowywać materiał wykonania do efektu, jaki chce się osiągnąć.

Rodzaje żyrandoli

Chociaż żyrandol to przede wszystkim przedmiot użytkowy, warto też zadbać o to, aby stanowił harmonijne dopełnienie pokoju. Odpowiednio dobrany żyrandol nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Wśród dostępnych żyrandoli najbardziej popularne są:
– klasyczne, które łączą w sobie prostotę i funkcjonalność z dawnym przepychem; żyrandol tego typu nie przytłacza, a jedynie delikatnie zdobi niemal każde wnętrze,
– w stylu retro, czyli charakteryzujące się elegancją, przepychem, błyszczącymi kamieniami i niezwykłymi zdobieniami; żyrandole tego typu dobrze prezentują się w wysokich i dużych pomieszczeniach,
– nowoczesne, które charakteryzują się przede wszystkim prostotą oraz funkcjonalnością; żyrandol może być ładny, ale przede wszystkim musi dobrze oświetlać wnętrze.
Coraz większą popularność zyskują także żyrandole artystyczne, które charakteryzują się niezwykłymi formami. Są pomysłowe i wyjątkowe, ale nie będą pasować do każdego wnętrza.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *