BigJo

Jakie zasłony do salonu?

Dobór odpowiedniej dekoracji okiennej w salonie nie jest łatwym zadaniem. Mnogość wzorów, kolorów, tkanin, a także rozwiązań dekoracyjnych sprawia, iż wybór może być naprawdę trudny. Ilość pojawiających się pytań jest ogromna – jakie rodzaje zasłon będą najbardziej odpowiednie, jakie kolory zasłon będą pasować do konkretnego wnętrza, jaki materiał na zasłony będzie najbardziej funkcjonalny i praktyczny.

Te i inne pytania to stałe dylematy osób urządzających salon. Dzieje się tak dlatego, iż dekoracja okienna spełnia dwie podstawowe funkcje – z jednej strony zasłony pełnią zadanie funkcjonalne, z drugiej są elementem dekoracyjnym. Połączenie tych dwóch funkcji powinno być wyznacznikiem w wyborze odpowiednich zasłon. Zatem jakie zasłony do salonu będą najbardziej odpowiednie? Oto zasady ich doboru.

Zasłony

Zasłony

Funkcjonalność

Pierwszym kryterium przy wyborze zasłon do salonu powinno być ich przeznaczenie. Jeżeli ich głównym zadaniem jest ochrona przed nasłonecznieniem bądź ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, to powinny być one uszyte z grubszego i ciemniejszego materiału, który nie prześwituje i nie przepuszcza promieni słonecznych. W przypadku pełnienia przez zasłony jedynie funkcji dekoracyjnych, można zdecydować się na materiały cienkie, lekkie i delikatne.

Charakter wnętrza

Zasłony w salonie zawsze powinny odzwierciedlać ogólny charakter pomieszczenia – powinny być dostosowane do stylu wnętrza, jego kolorystki i charakteru. Zadaniem zasłon jest uzupełnienie pomieszczenia i podkreślenie jego cech charakterystycznych.

Można wybrać kolory zasłon zbliżone do ścian – wtedy dekoracja okienna stopi się z tłem. Można też zdecydować się na bardziej ekstrawaganckie rozwiązanie – i skontrastować ze sobą barwy zasłon i ścian. Jednak we wszystkim należy zachować umiar.

Charakterystyka pomieszczenia

Zasłony do salonu warto dobierać do konkretnych właściwości pomieszczenia. W przypadku salonu o małej powierzchni nie należy wybierać zasłon długich i wykonanych ze zbyt ciężkich tkanin. Natomiast do ciemnych pomieszczeń najlepiej pasują zasłony jasne i zwiewne, które oświetlą pomieszczenie i optycznie go powiększą.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *