zawory bezpieczeństwa

Mała kuchnia w kształcie U

Urządzając kuchnię, możemy zdecydować się na kilka rozwiązań, jeśli chodzi o układ mebli i sprzętów. Jednym z najpopularniejszych i bardziej praktycznych jest kształt litery U. Kuchnia, w której trzy ściany otoczone są blatami roboczymi, oferuje dużo miejsca do przechowywania i przygotowywania posiłków. Planując jej zagospodarowanie, należy jednak zadbać o kilka kwestii. Jak powinna wyglądać mała kuchnia w kształcie U, jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń?

Ergonomiczność w małej kuchni w kształcie U

Kształt litery U sprawdzi się zarówno w małych kuchniach kwadratowych, jak i prostokątnych. Pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń i stworzyć wygodne sfery do pracy. Decydując się na kształt U w kuchni, należy pamiętać, że odległość między przeciwległymi rzędami szafek musi wynosić minimum 90 cm, a za optymalną uznaje się odległość 120 cm.

kuchnia w ksztalcie u

Aby kuchnia była praktyczna, powinniśmy zastosować tak zwany ciąg kuchenny – najbliżej drzwi ustawiamy lodówkę, następny w kolejności jest zlew i zmywarka, ostatnie blat roboczy i kuchenka. Ten układ jest nieprzypadkowy i doskonale sprawdza się w codziennym funkcjonowaniu: najpierw wyjmujemy produkty, potem je myjemy, na końcu zabieramy się za ich przyrządzanie. W kuchniach w kształcie U bardzo popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie zlewu pod oknem – wiele osób lubi w trakcie zmywania przyglądać się widokom z sąsiedztwa.

Mała kuchnia w kształcie U w salonie

Inaczej do projektowania należy podejść, jeśli mowa o małej kuchni otwartej. Ta również może mieć kształt U, lecz jeśli mieści się w salonie, powinna mieć nieco inny układ. Sprzęty AGD powinny znaleźć się na ścianach, natomiast blat wystawiony na stronę przestrzeni wypoczynkowej musi mieć raczej charaktery kuchennej wyspy. Ta może pełnić podwójną rolę: służyć jako blat roboczy albo stół do serwowania posiłków. Warto zadbać o jej atrakcyjny wygląd i elegancję – będzie ona bowiem stanowiła element pośredni między kuchnią a salonem, dobrze więc, żeby stanowiła naturalne przejście między pomieszczeniami o nieco innym charakterze i wystroju.

Gdzie umieścić stół w małej kuchni w kształcie U?

Mała kuchnia w kształcie U może oprócz wyspy posiadać także klasyczny stół. Wystarczy, że skrócimy któryś z boków i zamiast części mebli ustawimy kącik jadalny. Często wykorzystywany model to także blat do jedzenia pod oknem – to bardzo praktyczne rozwiązanie zwłaszcza jeśli w tym miejscu znajduje się kaloryfer. Inna opcja, którą oferuje mała kuchnia, to blat przewiercony do ściany i rozkładany w razie potrzeby.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *