Jaki zakres prac wchodzi w stan deweloperski

budowa domu - stan deweloperski

budowa domu – stan deweloperski

Podczas budowy domu a także w czasie szukania mieszkania, bądź domu do kupna spotykamy się z niewiele nam mówiącymi oznaczeniami stanu budynku, tj. stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski czy dom pod klucz. Poniżej konkretny wykaz jaki zakres prac wchodzi w powszechnie używane określenie stanu deweloperskiego.

Prace budowlane – stan deweloperski

budowa domu

budowa domu

Po wykonaniu stanu surowego otwartego, tj. po przygotowaniu płyty fundamentowej, fundamentów, wybudowaniu zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych budynku, wykonanie uzbrojenia w postaci słupów i wieńców żelbetowych, wymurowanie kominów spalinowych i wentylacyjnych, wykonanie schodów wewnętrznych i zewnętrznych budynku, oraz po wykonaniu pokrycia dachowego w postaci drewnianej więźby dachowej oraz głównego pokrycia – połaci w postaci dachówki bądź blachodachówki, należy wykonać kolejne prace w celu doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego.

Po wykonaniu dachu można przejść do dalszych prac, w tym między innymi do wykonania ścianek działowych parteru i poddasza użytkowego bądź piętra. W tym celu warto zastosować pustaki ceramiczne, bądź konstrukcje składające się z płyt gipsowo – kartonowych umieszczonych na aluminiowym stelażu.

Następnie należy wykonać stolarkę drzwiową i okienną. W pierwszej kolejności wykonuje się okna i drzwi. Do wyboru mamy stolarkę drewnianą, plastikową a także aluminiową. Na tym etapie wykonujemy również bramę garażową.

Po zakończeniu ww. prac możemy mówić o stanie surowym zamkniętym. Aby doprowadzić dom do stanu deweloperskiego należy ponadto wykonać izolację zewnętrzną budynku oraz jej wykończenie, czyli elewację. W celu zwiększenia zatrzymania ciepła wykonuje się także podbitkę. Kolejnym istotnym elementem jest wykonanie zewnętrznych parapetów.

Niezbędne instalacje w stanie deweloperskim

Po skończeniu powyższych prac, możemy przejść do wykonania wewnętrznych instalacji.  Do wykonania będą instalacje sanitarne, czyli instalacja wodna i kanalizacyjna.

Ponadto do wykonania zostanie instalacja centralnego ogrzewania – w zależności od naszych preferencji podłogowa bądź grzejnikowa. Do wyboru mamy także różne rodzaje ogrzewania centralnego, na przykład: gazowe, na węgiel kamienny, na palet, na drewno.

Następnie wykonujemy instalacje elektryczne w całym budynku oraz na podwórku. Nie należy zapominać o zewnętrznym oświetleniu domu.

Ponadto wykonujemy instalacje wentylacyjne, to jest montujemy kanały wentylacyjne.

Aby wykończyć stan deweloperski, należy przygotować posadzki.

Następnie wykonuje się tynki wewnętrzne gipsowe, po tym etapie wykonuje się izolację dachu oraz montaż sufitów podwieszanych na piętrze.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *