Jak ogrzać dom, by było tanio i wydajnie?

Ogrzewanie stanowi najdroższy element eksploatacji budynków mieszkalnych. Co istotne, na ten fakt nie wpływa tylko sama wydajność urządzeń grzewczych, ale również odpowiednia izolacja termiczna budynków. Współczesne budownictwo przywiązuje dużo uwagi do kwestii termoizolacji, jednak w przypadku starszych budynków stanowi ona istotny problem.

Dlatego, zanim wybierzemy odpowiednią instalację grzewczą, warto w pierwszej kolejności doprowadzić do porządku sam budynek i zadbać o to, aby jak najmniej ciepła z niego uciekało. W innym przypadku rachunki za ogrzewanie domu mogą się niewiele zmniejszyć, nawet przy zastosowaniu najbardziej korzystnych rozwiązań grzewczych.

Najbardziej popularne rodzaje ogrzewania

Do najpopularniejszych urządzeń grzewczych nadal należą kotły na paliwo stałe typu węgiel czy ekogroszek. Stoją za tym niskie koszty eksploatacji, co nie zmienia faktu, że są to niezwykle uciążliwe sposoby ogrzewania domów. Nie tylko trzeba pilnować ich pracy, nawet jeśli są sterowane komputerowo i dokładać do nich potrzebne paliwo, ale także potrzeba sporo miejsca na składowanie materiału grzewczego. Oczywiście istnieją również piece ze specjalnymi podajnikami, które jednak nie są całkowicie bezobsługowe.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także kotły na paliwa ekologiczne, takie jak brykiet czy biomasa. Koszty ciepła uzyskanego tą drogą są często niższe niż te, jakie niesie ze sobą węgiel, jednak tutaj również powstaje problem z codzienną obsługą urządzeń grzewczych.

Do tańszych sposobów zapewnienia ciepła w domach należy ogrzewanie drewnem za pomocą kominków. To rozwiązanie grzewcze najbardziej efektywne jest wtedy, gdy jego podstawę stanowi kominek z płaszczem wodnym. Jest to pełnowartościowe ogrzewanie centralne z możliwością ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Problemem jest tutaj, podobnie jak w tradycyjnych piecach węglowych, konieczność systematycznego dokładania węgla.

Nie można zapomnieć również o niezwykle ekologicznych i wydajnych pompach ciepła, które niestety są przy okazji bardzo drogie w instalacji, przez co minie dużo czasu, zanim staną się naprawdę popularne.

Ogrzewanie wygodne, ale drogie

Do wygodniejszych w obsłudze należą kotły na paliwa płynne, takie jak olej. Tutaj jednak również trzeba doglądać całego procesu spalania i uzupełniać materiał opałowy, który spala się naprawdę szybko i dlatego potrzeba go dość dużo, co generuje wysokie koszty eksploatacji.

Najbardziej wygodnymi, ekologicznymi i przy okazji najmniej ekonomicznymi sposobami ogrzewania są instalacje gazowe i elektryczne. Niestety, koszty ogrzewania elektrycznego i gazowego są na polskie warunki wręcz horrendalne.

I warto jeszcze wspomnieć o coraz popularniejszych piecach akumulacyjnych, szczególnie tych kaflowych, które przeżywają swój prawdziwy renesans, a zasilane mogą być zarówno węglem, jak i drewnem.

Jak zrobić, by grzać tanio i wygodnie?

Po analizie powyższych metod grzewczych nie trudno zauważyć, że dzielą się one albo na tanie i uciążliwe w obsłudze lub wygodne, ale niewyobrażalnie drogie. Czy w tej sytuacji istnieje jakiś złoty środek? Okazuje się, że tak. Co to takiego? Otóż najlepszym sposobem na pogodzenie wygody użytkowania z ekonomiczną stroną ogrzewania jest połączenie dwóch technologii grzewczych.

Doskonałym przykładem jest ogrzewanie gazowe lub elektryczne połączone z ogrzewaniem kominkowym. Takie rozwiązanie pozwala na ogrzanie mieszkania za pomocą tańszego drewna i w razie potrzeby podtrzymanie temperatury droższym gazem. Uzupełnienie się tych dwóch technologii grzewczych to jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań. Samo podtrzymanie temperatury gazem nie generuje zbyt wysokich kosztów. Natomiast napalenie w kominku na kilka godzin dziennie, także nie jest zbyt dużym i kłopotliwym wyzwaniem dla domowników.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *