granulacja

Do czego stosujemy bębny obrotowe?

Bębny obrotowe są obecnie wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach gospodarki, przede wszystkim takich jak: produkcja nawozów sztucznych, obróbka rud żelaza i metali nieżelaznych, a także chemia gospodarcza. Bębny obrotowe są stosowane w takich procesach jak granulacja, kalcynacja czy powlekanie.

Spis treści

Granulacja

Granulacja jest jednym z najbardziej typowych zastosowań bębnów obrotowych. Bywa ona również określana jako grudkowanie, peletyzacja czy aglomeracja. Jest procesem, w wyniku którego z bardzo drobnych cząsteczek substancji powstają większe grudki. W ich strukturze pozostają nadal widoczne drobiny.

granulacja

Właśnie w wyniku granulacji powstają między innymi popularne nawozy sztuczne lub produkty chemiczne stosowane na co dzień w gospodarstwie domowym. Proces granulacji stosuje się w różnych celach: w niektórych przypadkach chodzi o ograniczenie strat materiału spowodowanych np. rozwiewaniem pyłów (ich wdychanie może być również niebezpieczne dla zdrowia), w innych o zmianę parametrów surowca – na przykład zwiększenie jego wytrzymałości. Granulacja może również korzystnie wpływać na rozpuszczanie się substancji w wodzie.

Kalcynacja

Innym procesem, do którego bardzo często stosowane bębny obrotowe jest kalcynacja. Kalcynacja polega na podgrzewaniu w kotle bębnowym danej substancji (związku chemicznego w stałym stanie skupienia, na przykład rudy żelaza), która w ten sposób ulega częściowemu rozkładowi chemicznemu. Utrzymywana temperatura musi być niższa niż temperatura topnienia danego materiału. Na skutek procesu kalcynacji możliwe jest usunięcie z substancji wody, dwutlenku węgla lub innych niepożądanych składników, na przykład szkodliwych związków lotnych. Kalcynacja typowo stosowana jest przy obróbce rudy żelaza, na przykład jest jednym z etapów w metalurgii cyny.

Powlekanie

Bębny obrotowe bywają również wykorzystywane przy powlekaniu, czyli nanoszeniu otoczki. Powlekanie pojedynczo produkowanych masowo, niewielkich przedmiotów, takich jak na przykład śrubki czy nakrętki mogłoby być bardzo czasochłonne. Szybkie powleczenie dużych ilości takich przedmiotów jest możliwe dzięki umieszczeniu ich w specjalnym bębnie obrotowym. Jego kształt umożliwia skuteczność procesu.

Na polskim rynku dostępne są różne modele bębnów obrotowych, zaprojektowanych z myślą o różnorodnych zastosowaniach. Przed zakupem warto upewnić się dokładnie, jaka jest specyfikacja danego modelu. Wysokiej jakości bębny obrotowe przeznaczone do granulacji, kalcynacji i powlekania produkuje między innymi firma Tessa.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *