tworzywa sztuczne

Jak powstają tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne obecne są w dzisiejszej gospodarce każdego kraju i mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całej produkcji. Wywierają one także wielki wpływ na codzienne życie ludzi na całym świecie, a ich wykorzystanie jest naprawdę duże. Tworzywa takie powstają na bazie polimerów sztucznych lub też naturalnych, które są odpowiednio modyfikowane. Przyjrzyjmy się poniżej dokładniej procesowi wytwarzania tworzyw sztucznych.

Głównym i najważniejszym etapem powstawania tworzyw sztucznych jest proces polimeryzacji. Do tego potrzebne są także odpowiednie katalizatory, które gwarantują właściwe zajście procesu. Jednak nie jest to pierwszy krok do powstawania tworzyw sztucznych. Otóż na początku niezbędne jest wybranie odpowiedniego surowca, a może to być między innymi ropa naftowa, celuloza czy też gaz ziemny. Najpierw należy, więc dokonać na przykład destylacji ropy naftowej, a następnie wykorzystać jej część czyli naftę do produkcji tworzyw. Następnie można, więc przejść do procesu polimeryzacji, który zależny jest między innymi od ciśnienia, temperatury, katalizatorów czy też stosowanego inicjatora. Proces polimeryzacji to proces, w którym wykorzystuje się cząsteczki zwane monomerami, a w wyniku zachodzących reakcji można otrzymać substancje składające się z wielu cząsteczek. Polimery mogą ulegać również reakcji sieciowania, a w jej wyniku otrzymać można jedną wielką cząsteczkę. Istnieją różne metody podczas których otrzymujemy różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Są to takie działania jak polimeryzacja w masie, emulsji czy też rozpuszczalnikowa, a także wiele innych. Do polimerów dodaje się także różne dodatki takie jak barwniki, zmiękczacze czy też pigmenty. Dzięki temu można uzyskać tworzywa o różnych właściwościach.

W zależności od zastosowanych surowców, dodatków i metod wytwarzania można uzyskać tworzywa sztuczne o konkretnych właściwościach takich jak chociażby termoplastyczność czy też elektroizolacyjność. Stąd też stosuje się różnego rodzaju rozwiązania by w efekcie otrzymywać zróżnicowane materiały.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *