Kolorystyka odzieży medycznej – czy to ma jakieś znaczenie?

Kolorystyka odzieży medycznej – czy to ma jakieś znaczenie?

Odzież medyczna z całą pewnością nie musi być śnieżnobiała. Będąc otoczonym w szpitalu ludźmi ubranymi w stroje o jednakowych kolorach, można wręcz poczuć się jeszcze bardziej zdezorientowanym. Nie wiadomo bowiem wówczas, czy dana osoba jest lekarzem, pielęgniarzem czy też może asystentem lekarza. Ponadto białe stroje wyglądają dosyć surowo i niezbyt przyjaźnie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem zainwestowanie w kolorowe ubrania medyczne. Jakie ma ona znaczenie?

Kolorowa odzież medyczna – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Bez wątpienia wygląd stroju personelu medycznego ma bardzo duże znaczenie i bezpośredni wpływ na to, jak będzie on postrzegany przez pacjentów i społeczność. To jak prezentuje się odzież medyczna, nie jest wyłącznie kwestią indywidualnych preferencji osoby, która ją nosi czy też dyrektora szpitala/przychodni. Konkretne kolory przypisywane są bowiem do różnych stanowisk czy też nawet oddziałów. Chirurdzy przykładowo noszą stroje w kolorze zielonym czy niebieskim, a w przypadku oddziału ratunkowego dominuje kolor czerwony. Kolorową odzież można również zobaczyć w przypadku personelu oddziału dziecięcego. Takie stroje wydają się wówczas bardziej radosne, a przez to pracownicy sprawiają wrażenie bardziej przyjaznych. Mile widziane są także na strojach dodatki w postaci motyli, kwiatów czy chociażby uśmiechów. Za pomocą odzieży w odpowiednim kolorze, można wzbudzić zaufanie, respekt czy też podkreślić swój profesjonalizm i niezawodność. Należy jednak pamiętać o tym, że w poszczególnych placówkach medycznych mogą obowiązywać inne zasady i konieczne jest przestrzeganie reguł odgórnie narzuconych przez ich regulaminy.

odzież medyczna

Kolory a psychologia

Noszenie białej odzieży medycznej kojarzy się z czystością i sterylnością. Dawniej wszystkie fartuchy miały obowiązkowo biały kolor. Wierzchnie ubrania w białym kolorze stanowiły charakterystyczny element stroju każdego medyka. Często jednak jest tak, że takie białe kitle potęgują wręcz strach pacjentów przed lekarzami, szczególnie w przypadku tych najmłodszych. W związku z tym coraz milej widziane są kolorowe stroje medyczne, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie dystansu pomiędzy lekarzami a pacjentami. Skutkuje to oczywiście lepszą współpracą i możliwością uzyskania pożądanych efektów. Czerwony jest kolorem alarmowym, dlatego też ubrania na oddziałach ratunkowych i w pogotowiu ratunkowym są właśnie tego koloru. Niebieski kolor działa z kolei kojąco, ułatwia komunikację i wzmacnia autorytet, dlatego też dominuje on na oddziałach chirurgii. Kolor zielony również działa kojąco i dodatkowo jeszcze relaksująco. Jako, że zieleń wzbudza poczucie bezpieczeństwa i zaufania, bardzo często można spotkać stroje medyczne w jej różnych odcieniach na ortopedii. Typowymi barwami kobiecymi są różowy i jasny fioletowy, które działają uspokajająco. Pielęgniarki noszące ubrania w tych kolorach wydają się być bardziej promienne, przyjaźniejsze i godne zaufania. Tego typu barwy są wobec tego typowe na oddziałach noworodkowych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Apolonia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *