Koniec z hałasem – ekrany akustyczne

Koniec z hałasem – ekrany akustyczne

Hałas jest jednym z głównym czynników, jakie mogą zakłócić spokój przeciętnego mieszkańca. Jak wiadomo ilość pojazdów emitujących głośne dźwięki stale rośnie. Problem ten najbardziej widoczny jest w dużych miastach. Narażone na hałas spowodowany liczną komunikacją miejską może być nawet 61% społeczeństwa. Takie częste wystawianie się na oddziaływanie wysokiej liczby decybeli może mieć znaczący wpływ na jakość wykonywanej przez nas pracy, ale przede wszystkim na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Jedną z metod do zwalczania tego zjawiska może być montowanie specjalnych ekranów akustycznych. Są to bariery, których głównym zadaniem jest ochrona domostw i ludzi przed różnymi pyłami, gazami, ale przede wszystkim właśnie przed hałasem ulicznym.

 

ekran akustyczny

Ekrany akustyczne możemy podzielić przede wszystkim na sztuczne i naturalne. Do tych pierwszych zaliczyć można płoty, mury czy też właśnie specjalistyczne ekrany. Naturalne z kolei tworzą wały ziemne, ściany wykopów i pasy zieleni. Nie wszędzie jednak mogą być one zastosowane. Gęsto zagospodarowane przestrzenie miejskie wykluczają taką możliwość.

 

W miastach raczej stosowane są ekrany sztuczne wykonane z betonu, szkła lub drewna. Istnieją również tzw. zielone ekrany. Są to pewnego rodzaju kasety, w których środku, między siatkami stalowymi, umieszcza się wełnę mineralną otoczoną perforowaną blachą lub panelem PCV. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest posadzenie roślin tam gdzie zwykle nie jest to możliwe.

 

Roślinność spełnia dwie funkcje. Jedną z nich będzie oczywiście funkcja dekoracyjna. Ekrany akustyczne same w sobie nie są zbyt estetyczne, także nadadzą im trochę ładnych walorów. Oprócz tego rośliny będą zatrzymywać wszelkie pyły, gazy i wody opadowe, co będzie bardzo ważne dla mieszkańców, których gospodarstwa sąsiadować będą z ekranami.

 

Jak widać ekrany akustyczne mogą być skuteczne, dzięki swym właściwościom dźwiękochłonnych, ale też estetyczne, dzięki posadzonym na nich roślinom. Tak więc ludzie mieszkających na osiedlach sąsiadujących z zatłoczonymi drogami, nie muszą dłużej siedzieć z pozamykanymi oknami, aby ograniczyć hałas. Wystarczy, że zgłoszą wniosek o wybudowanie ekranów akustycznych, a po zbadaniu danego obszaru i pozytywnym rozpatrzeniu ich utrapienie się skończy.

Sprawdź ofertę ekranów akustycznych firmy Weldon Sp. z o. o.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *